The Giller Prize - Previous Prizes

Press "Print" in your browser to print page.

back to Previous Prizes


The 2003 Giller Prize

Shortlist
Margaret Atwood
for Oryx and Crake
John Bemrose for The Island Walkers
John Gould for Kilter: 55 Fictions
Ann-Marie MacDonald for The Way the Crow Flies
M.G. Vassanji for The In-Between World of Vikram Lall

Jury Panel
Rosalie Silberman Abella
David Staines
Rudy Wiebe

Winner
M.G. Vassanji for The In-Between World of Vikram Lall



The 2002 Giller Prize

Shortlist
Austin Clarke   for   Polished Hoe
Bill Gaston for Mount Appetite
Wayne Johnston  for   The Navigator of New York
Lisa Moore   for   Open
Carol Shields   for   Unless

Jury Panel
Barbara Gowdy
Thomas King
Bill New

Winner
Austin Clarke   for   Polished Hoe



The 2001 Giller Prize

Shortlist
Sandra Birdsell   for   The Russlander
Michael Crummey   for  River Thieves
Michael Redhill   for   Martin Sloane
Timothy Taylor   for   Stanley Park
Jane Urquhart   for   The Stone Carvers
Richard B. Wright   for   Clara Callan

Jury Panel
David Adams Richards
Joan Clark
Robert Fulford

Winner
Richard B. Wright   for   Clara Callan


The 2000 Giller Prize

Shortlist
Alan Cumyn   for   Burridge Unbound
Elizabeth Hay   for   A Student of Weather
Michael Ondaatje   for   Anil's Ghost
David Adams Richards   for   Mercy Among The Children
Eden Robinson   for   Monkey Beach
Fred Stenson   for   The Trade

Jury Panel
Margaret Atwood
Alistair MacLeod
Jane Urquhart

Winner
Michael Ondaatje   for   Anil's Ghost
David Adams Richards   for   Mercy Among The Children


The 1999 Giller Prize

Shortlist
Bonnie Burnard   for   A Good House
Timothy Findley   for   Pilgrim
Anne Hébert  for   Am I Disturbing You
Nancy Huston   for   The Mark of the Angel
David MacFarlane   for   Summer Gone

Jury Panel
Alberto Manguel
Judith Mappin
Nino Ricci

Winner
Bonnie Burnard   for   A Good House


The 1998 Giller Prize

Shortlist
Andre Alexis   for  Childhood
Gail Anderson-Dargatz   for   A Recipe for Bees
Barbara Gowdy   for   The White Bone
Greg Hollingshead   for   The Healer
Wayne Johnston   for   The Colony of Unrequited Dreams
Alice Munro   for   The Love of a Good Woman

Jury Panel
Margaret Atwood
Guy Vanderhaeghe
Peter Gzowski

Winner
Alice Munro   for   The Love of a Good Woman


The 1997 Giller Prize

Shortlist
Michael Helm   for   The Projectionist
Shani Mootoo   for   Cereus Blooms at Night
Nino Ricci   for   Where She Has Gone
Mordecai Richler   for   Barney's Version
Carol Shields   for   Larry's Party

Jury
Bonnie Burnard
Mavis Gallant
Peter Gzowski

Winner
Mordecai Richler   for   Barney's Version


The 1996 Giller Prize

Shortlist
Gail Anderson-Dargatz for The Cure for Death by Lightning
Margaret Atwood for Alias Grace
Ann-Marie MacDonald for Fall on Your Knees
Anne Michaels for Fugitive Pieces
Guy Vanderhaeghe for The Englishman's Boy

Jury
Bonnie Burnard
Carol Shields
David Staines

Winner
Margaret Atwood for Alias Grace


The 1995 Giller Prize

Shortlist
Timothy Findley for The Piano Man's Daughter
Barbara Gowdy for Mister Sandman
Leo McKay Jr. for Like This
Rohinton Mistry for A Fine Balance
Richard B. Wright for The Age of Longing

Jury
Mordecai Richler
David Staines
Jane Urquhart

Winner
Rohinton Mistry for A Fine Balance


The 1994 Giller Prize

Shortlist
Bonnie Burnard for Casino and Other Stories
Eliza Clark for What You Need
Shyam Selvadurai for Funny Boy
M.G. Vassanji for The Book of Secrets
Steve Weiner for The Museum of Love

Jury
Alice Munro
Mordecai Richler
David Staines

Winner
M.G. Vassanji for The Book of Secrets

back to Previous Prizes